Paintball Liberec

Informace o vybavení

Hrajeme s poloautomatickými a automatickými paintballovými zbraněmi. Jedná se o velmi kvalitní vybavení značek Spyder a Tippmann. Cena půjčovného zahrnuje zapůjčení zbraně i s O2, obličejové masky s termosklem, chrániče na krk a rukavic. V případě vašeho zájmu je možné si zapůjčit pouze vybrané části vybavení na paintball.

Vše, co potřebujete na paintball, jsou dobré boty a oblečení s dlouhým rukávem a nohavicemi. Navíc nabízíme půjčovné " href="/zbrane-a-vybaveni/#maskacovy-overal">maskáčového kompletu, který slouží jako ochranný oděv, za mírný poplatek 70 Kč. Odpadají vám tak starosti s čištěním oblečení od paintballových kuliček.

Zarezervovat si hřiště a vybavení

Zbraně

Tippmann 98 Custom - Sniper
Tippmann 98 Rental
Tippmann A5
Spyder MR1 2009
Spyder Xtra 2010

Vybavení a ochranné doplňky

Maskáčový overal od firmy PBS
Taktické helmy a ochranné masky
Ochrana krku a rukou

CO JE PAINTBALL?

Paintball je bezkontaktní adrenalinový sport, při němž je k vyřazení protihráčů používáno zbraní, které střílejí želatinové kuličky ráže 0,68 palce (1,73 cm). Tyto paintballové kuličky jsou ze zbraně vypuzovány expandujícím stlačeným vzduchem nebo CO². Kulička je tvořena pevnou skořápkou na bázi celuloidu, který se používá při výrobě potahovaných pilulek. Uvnitř obsahuje paintballová kulička netoxické vodou rozpustné barvivo rozličných barev. Při zásahu cíle skořápka kuličky praská a v okolí zásahu je potřísněné barvivem. Tímto způsobem je zasažený (označený) paintballový hráč vyřazen ze hry a odchází mimo paintballové hřiště do předem určeného prostoru. Zbraně mohou v závislosti na typu zasahovat cíle až na 50 i 80 metrů. Standardní rychlost paintballové kuličky v momentu kdy opouští hlaveň (úsťová rychlost) je 300 fps (stopy za vteřinu). Zbraně mohou být upravovány i na rychlost vyšší. Dle zkušeností i ze zásahu na větší vzdálenosti mohou vznikat modřiny, paintballové hráče ale většinou motivují k lepšímu sledování herní situace v příští hře a málokoho odradí. U paintballu se jedná o kolektivní sport kde je důležitá spolupráce jednotlivých paintballových hráčů.

Historie paintballu:

Paintball vznikl podle jednoho příběhu mezi rančery v Austrálii, kteří při počítání velkých stád dobytka k jeho značkování používali primitivních paintballových zbraní. Časem začali střílet jeden po druhém a vznikla akční adrenalinová zábava. Druhý příběh o vzniku paintballu nachází jeho pravzor v tréninku soubojů se střelnou zbraní - krátkou předovkou, která ale střílela voskové projektily. Účastníci cvičného souboje byli tehdy oblečeni do těžkých kabátců a helmy ne nepodobné těm, které se dnes používají na dnešních paintballových hřištích. Konečně třetí příběh o vzniku paintballu hovoří o předchůdcích paintballových zbraní jako o lesnických značkovačích stromů určených k poražení.

Bezpečnost u paintballu:

Bezpečnost při paintballu je založena na důsledném dodržování limitu úsťové rychlosti a kvalitním paintballovým vybavení.Povinným vybavením jsou, Paintballová maska - zahrnuje ochranu obličeje včetně uší, čela a částečně chrání i krk hráče. Oči jsou chráněny plexisklem, které nezapře podobnost tvarů s lyžařskými brýlemi. Sklo může být jednovrstvé, nebo dvojvrstvé (termální) sklo, které zabraňuje zamlžování. Paintballová maska je nejdůležitější ochranný prostředek, neboť hráče chrání před zraněním v obličeji, a krajním případě i před vystřelením oka. Ucpávka hlavně / barrel condom - ochrana určená k zastavení nechtěného výstřelu. Je představovaná buďto zátkou, která se do hlavně zastrčí, nebo lépe látkovým váčkem, který se nasune na hlaveň a zajistí se gumovým svazkem napnutým za kořen rukojeti nebo za jiný výrazný výstupek na zbrani. Dalším nepovinným vybavením mohou být paintballové rukavice, chránič krku (u některých hráčů nahrazený šátkem) a další paintballové ochranné prvky.

Paintballové zbraně:

Zbrani se v paintballu říká marker, čili značkovač. Existují značkovače v ceně mírně nad jeden tisíc korun, stejně tak se na trhu objevují kousky v relacích okolo třiceti tisíc Kč. Abychom zbraně roztřídili, budeme se řídit způsobem funkce mechanismu paintballových zbraní.

- pump-action marker: vystřelit kuličku je možno až po natažení posuvného předpažbí -  podobně jako u brokovnic-pump.

- semi-auto marker: značkovače, které po prvotním natažení závěru vystřelí na každé stisknutí spouště jeden projektil-kuličku, dokud nedojde zásoba hnacího média v tlakové lahvi nebo dokud se nevyprázdní zásobník s kuličkami.

- electronic marker: značkovače, které mají oproti semi-auto značkovačům tzv. elektronickou spoušť(rukojeť). Tato jim umožňuje při zvolení modu full-auto vystřelit až přibližně 13 ran za sekundu na jedno stisknutí spouště - dokud trvá. Profesionální zbraně dosahují kadence až 25 ran za sekundu. I u těchto markerů lze zvolit mod semi-auto či vybrat z většinou rukojetí podporovaných modů 3ranných dávek, 6ranných dávek či jiných režimů.

Paintballové hřiště:

Paintballové hřiště je místo, kde soupeří dva týmy ve hře zvané paintball. Cílem hry je nejčastěji donesení vlajky na vyhrazené místo, zároveň se tým snaží vyřadit nepřátele paintballovými zbraněmi (značkovači). Značkovač vystřeluje želatinové projektily, které při zásahu obarví protihráče. Ten je vyřazen a musí hřiště opustit. Paintballová hřiště se dělí na dvě velké skupiny. Military paintballové hřiště - ať už jsou umístěna ve volné přírodě, nebo uměle vybudována, jsou tvořena většinou z krytů přírodního (stromy, členitý terén), nebo military (pytle s pískem, zákopy) charakteru. Často jsou to prostory bývalých vojenských základen a bunkrů. Sportovní paintballové hřiště - složená z nafukovacích překážek na rovné ploše cca 40x50 metrů s travnatým nebo umělým (turf) povrchem . Tvořená zejména s cílem umožnit co nejrychlejší a nejdynamičtější hru, přehlednou pro paintballové hráče i pro diváky.

Základní varianty paintballu:

Military paintball (také woodsball) - hráči sebe staví do pozice bojovníků a snaží se o co nejvěrnější napodobení vojenských operací, postupů a taktik. Paintballové zbraně hráči buďto vybírají jako napodobeniny opravdových zbraní, nebo se také snaží přizpůsobovat military vzhledu paintballové značkovače „sportovního vzhledu“. Bojuje se v rozličných prostředích - opuštěné objekty: armádní areály, výrobní haly, sklady… ale operuje se často také v přírodě, hlavně v hustých lesích a v kopcovitém terénu. Paintball hry trvají libovolně dlouho, někdy ale jedna paintball hrazabere i více hodin. Proto se nejčastěji hráč obléká do vojenských stejnokrojů či oblečení zásahových jednotek, při boji využívá radiokomunikačních prostředků a k orientaci venku často potřebuje mapu. Tato modifikace hry je většinou méně finančně náročná. Pokud je hra zahrnuta do jakýchsi ligových zápasů, tyto jsou organizovány samotnými hráči paintball týmů. Pravidla her závisí tedy na hráčích - může se hrát „na barvu“ (pro vyřazení hráče se na něm nebo jeho paintball zbrani musí nacházet barva) nebo „na zásah“ (zde je kladen důraz na smysl pro fair play, paintball kulička totiž pro platný zásah nemusí prasknout).

Sportovní paintball - hráči se distancují od vojenského pojetí hry, paintball teamy hrají v jednotných dresech, paintballové sportovní značkovače dokážou dosahovat vysoké kadence. Sportovní modifikace paintballu se hraje na relativně malých uzavřených hřištích obehnaných jemnou síťovinou. Paintballové překážky sestávají většinou z nafukovacích elementů, které jsou na různých místech hřiště přikotveny k zemi. Těmito kroky je zaručena přehlednost a divácká atraktivita paintballu. Na překážky mohou být aplikována loga výrobců paintballových potřeb a tím vzrůstá i finanční atraktivita sportu pro výrobce/sponzory. Ve sportovním paintballu se koná spoustu turnajů a týmy jsou zahrnuty do různých lig, které často vyhlašují výrobci či distributoři paintballových produktů. Dalším rozdílem je oproti military paintballu přítomnost rozhodčích ve hře. Ve sportovním paintballu hráče vyřadí pouze barevná skvrna na zbrani nebo oblečení, nikoli zásah, při němž kulička nepraskne. Proto při hře kontrolují hráče rozhodčí.

Stejně jako v ostatních sportech se nejlepší paintballové sportovní týmy dostávají na vrchol díky pravidelným paintballovým tréningům, práci na fyzické kondici a nácvikům jednotlivých herních technik a strategií.